בתקשורת

חברת מידטאון תובעת מעיריית תל אביב 16.5 מיליון שקל, שאותם לטענתה שילמה ביתר כהיטלי סלילה ותיעול בגין הפרויקט שהקימה בדרך בגין בעיר.

בתביעה, שהוגשה (3.3.19) לבית המשפט המחוזי בתל אביב, נאמר כי מידטאון הגישה לוועדה המקומית לתכנון ובנייה שלוש בקשות להיתרי בנייה להקמת הפרויקט, ובו מרתפי חניה ושני מגדלים. לדברי החברה, היא שילמה תחת מחאה את היטלי הסלילה והתיעול, כדי שלא לעכב את התחלת הבנייה ולהימנע מנזקים כבדים עקב כך.

לטענת התובעת, תעריפי היטלי הסלילה והתיעול היו גבוהים ומופרזים, מאחר שנפלו בהם טעויות רבות באופן בלתי סביר, ולכן מדובר בחיובי יתר החורגים מהדין. עוד נטען, כי התעריפים שהיוו את הבסיס להיטלים היו בלתי סבירים, שגויים ואף בלתי חוקיים. התביעה הוגשה באמצעות עו"ד אריאל בן-בש"ט וטרם הוגש כתב הגנה.

קרא עוד

בשבע השנים האחרונות, אם לא למעלה מזה, גבתה העירייה מיזמים אגרות פיתוח גם אם הם שילמו כבר את מלוא הוצאות הפיתוח למשרד השיכון. כשגילו הקבלנים בדיעבד, לאחר תקופה ארוכה, שמדובר בתשלום כפול, הם התאגדו והגישו תביעה לבית המשפט המחוזי. המגשרת שמונתה, השופטת בדימוס הילה גרסטל, קיבלה את עמדת הקבלנים וקבעה כי על העירייה לפצות אותם במיליוני שקלים. העניין הועבר לאישור ועדת הפשרות העירונית והסכם הפשרה נחתם השבוע.

המשך…

קרא עוד

עו”ד מלכה אנגלסמן מספרת מדוע הוריה התנגדו לרצונה ללמוד משפטים, איך גילתה את האפשרויות להוביל שינוי בעולם מיסוי מוניציפלי ומהי ההמלצה שלה לנשים צעירות שמתלבטות בין אימהות וקריירה.

קרא עוד

זאת בעקבות פסק הדין של ביהמ"ש העליון שקבע כי בתי הזיקוק בחיפה וחיפה כימיקלים ישלמו לעיריית חיפה 250 מיליון שקל בגין עבודות פיתוח שבוצעו בין 2006-2008

עו"ד אילן רובינשטיין ממשרד מלכה אנגלסמן, המתמחה אף הוא במיסוי מוניציפלי, סבור כי "היטלי פיתוח מוטלים מכוח חקיקה עירונית, אשר בבסיסה אמור לעמוד תחשיב הקובע את שיעור ההיטל. פרשנות תכליתית של חקיקה מסוג זה, לא אמורה ליצור עילת חיוב יש מאין. יש להקפיד על עקרונות חיוב ברורים. כך לדוגמה, בעבר, בית המשפט העליון לא התיר לעירית רעננה להשית היטל סלילה בגין ביצוע רחוב הולנדי, כיוון שחוק העזר שלה קבע חיוב רק לגבי כביש ומדרכה רגילים. לעומת זאת, עתה, בית המשפט הכשיר את החיוב, למרות שעל פניו, "מרחב התכנון" והתחשיב העומד בבסיס חוק העזר של חיפה, לא התיימרו לחול על המקרה המדובר".

קרא עוד

הסוגיה הזאת כבר הגיעה בעבר לפתחו של בית המשפט, ואף לבג"צ. "בשנת 2015 העירייה אישרה חוק עזר חדש לפינוי אשפה, במסגרתו הגדירה קריטריון של אשפה בסיסית, שמוכנסת בארנונה ואותה היא מפנה ואשפה עודפת, שמי שאמור לפנות אותה אלה המחזיקים" מסביר עו"ד רועי רמר, המייצג את חברת 'סלע קפיטל'. "חברת הניהול לא אמורה לפנות את האשפה וזה לא באחריותה ולמרות זאת, היא רצתה לסייע למחזיקים לפתור את העניין הזה והפעילה אותנו. הגשנו עתירה לבג"צ כנגד חוק העזר, על מנת לבטלו ולחייב את העירייה לפנות את כל האשפה. בחודש מאי האחרון היה דיון נוסף בעתירה והשופט הראשי קבע, שחוק העזר של יבנה תקין והיא יכולה להפעיל אותו. בעקבות פסק הדין פנתה העירייה למחזיקים ולא ל'סלע קפיטל', בדרישה שיפנו את האשפה העודפת שלהם ואף חייבה אותם לשלם רטרו-אקטיבית על פינוי שהיא עשתה והם לא עשו דבר ולא הגיעו להסכם עם העירייה. אנחנו מנסים לגבש הסדר פינוי כולל, רק כדי לפתור את העניין הזה, למרות שאין לנו חוב על פי דין לעשות את זה" מסכם עו"ד רמר.

קרא עוד

לתושבים בפרויקט "אונו הירוקה" הובטחה הנחה בארנונה. בפועל לא רק שלא קיבלו הנחה – הם חויבו ביתר.

איך הסתיימה הפרשה:

חמש שנים לאחר שהחלו בניסיונות לקבל החזר כספי, קיבלו לאחרונה הדיירים שהיו שותפים לתביעה החזר כספי מהעירייה. לדברי עו"ד מלכה אנגלסמן, שייצגה את התושבים, "הוחזרו כספים בסך כולל של 550 אלף שקל, שהם 85% מסכום התביעה, ובנוסף נפסקו לעירייה הוצאות גבוהות יחסית שלוו בביקורת על התנהלות העירייה, בשיעור 10% מגובה סכום פסק הדין בתוספת מע"מ. הדיירים קיבלו למעשה את הכספים ששילמו ביתר בין השנים 2006-2010 בתוספת הפרשי הצמדה וריבית על פי חוק הרשויות המקומיות".

קרא עוד

סערה סביב כוונת האוצר לאשר גביית ארנונה על שטחים משותפים, קירות, מרפסות וחניות, עו"ד אריאל בן בש"ט: זה לא תיקון תמים, זה מס לכל דבר וזה מצריך אישור של הממשלה  "בדרך שבה זה נעשה, זה לא חוקי".

קרא עוד

מאז קיץ 2010 מבקש משרד האוצר לבטל את הפטור מארנונה שקיים כיום במסגרת פקודת העיריות לנכס שניזוק ו/או נהרס ואינו בר שימוש. הדיון בהצעת החוק החל בוועדת הכספים ב-2010 ונראה היה כי יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני, הודף את הניסיון משום שראה בביטול הפטור הטלת מס חדש, במקום שלא מוצדק להטילו.

קרא עוד

פסק דין של ביהמ"ש המחוזי קובע כי הרשויות המקומיות לא יוכלו לגבות היטלי פיתוח מבעלי נכסים שכבר שילמו לפי השיטה הישנה.

המשך…

קרא עוד

רחובות שלמים בארץ משנים את פניהם ובתי עסק רבים נאלצים להיסגר, מכיוון שהרשויות מקומיות מקדמות תוכניות חדשות עם העדפה למגדלי משרדים בתחומן. אבל זו לא גזרה משמיים – פגמים באישור התוכנית יכולים לגרום לביטולה.

המשך…

קרא עוד
הפחתת ארנונה

קרן ההשקעות סלע קפיטל הגישה עתירה נגד עיריית יבנה בטענה כי היא נדרשת לשלם מאות אלפי שקלים נוספים בשנה עבור פינוי אשפה – על-אף שהשירות אמור להיות כלול בתשלומי הארנונה. משרד הפנים כבר עסק בעבר בסוגיה המוכרת ביישובים רבים – אך לא סיפק מענה.

קרא עוד
אשטרום תקבל בחזרה את האגרות ששילמה על בניית ביהמ"ש בלוד

החברה שימשה כקבלן של הפרויקט אותו הזמינה המדינה ושילמה כ-336 אלף שקל כתנאי לקבלת ההיתרים ■ ביהמ"ש קבע כי החברה היא למעשה הזרוע הארוכה של המדינה – ולכן פטורה מהאגרות

קרא עוד

בשנה האחרונה אנו עדים להתגברות מאמצי הרשויות המקומיות לעקוף את חוקי הקפאת הארנונה ע"י העמדת חלק משירותי הליבה הכלולים בארנונה (פינוי אשפה) על המחזיקים בנכס/ים והכוונה בעיקר לנכסים עסקיים ותעשייתיים.
המשך…

קרא עוד

צור קשר

אנא מלא את הטופס הבא ואנו נשמח ליצור איתך קשר בהקדם

ההודעה נשלחה!

נציג מטעמנו איצור עימך קשר בהקדם.

חזור לאתר