בתקשורת / בית המשפט מקפיא תחילתו של חוק עזר לחיוב נישומים בעלות פינוי אשפה

בית המשפט מקפיא תחילתו של חוק עזר לחיוב נישומים בעלות פינוי אשפה

בשנה האחרונה אנו עדים להתגברות מאמצי הרשויות המקומיות לעקוף את חוקי הקפאת הארנונה ע"י העמדת חלק משירותי הליבה הכלולים בארנונה (פינוי אשפה) על המחזיקים בנכס/ים והכוונה בעיקר לנכסים עסקיים ותעשייתיים.

עדויות למאמצים אלו נמצאו בתחום עיריית חולון, מודיעין, יבנה, ראש העין, רמלה ואח'. רשויות אלו מחייבות את המחזיקים לשלם להן אגרה עבור פינוי האשפה, או לפנותה על-חשבונם.
בעתירה לבג"צ שהוגשה ע"י עיריית חולון כנגד משרד הפנים, אשר סרב לאשר חו"ע בנושא, קבע ביה"מ, כי במקרים בהם מיוצרת אשפה חריגה כחלק מתהליך הייצור, אכן יש הגיון להעמיס את פינויה ע"י המחזיק – המייצר אותה, אך טיבה של זו וכמותה, ייקבעו על-ידי משרד הפנים אשר יפעל ביחד עם המשרד להגנת הסביבה ומשרד המשפטים.
עד כה טרם נקבעו קריטריונים ע"י המשרדים הממשלתיים הרלבנטיים בשל מחלוקות שנתגלעו בין הגורמים המקצועיים. במצב דברים זה, מיהרו מספר רשויות מקומיות בבקשה למשרד הפנים לאשר חוקי עזר משלהם, בהם נקבע קריטריונים שגובשו עצמאית ע"י אותן רשויות, ללא מעורבות המשרדים הממשלתיים.
בעקבות אישורו של תיקון לחו"ע ע"י עיריית יבנה, במסגרתו קבעה העירייה קריטריונים שרירותיים לחיוב מחזיקים לפנות על חשבונם את האשפה "החריגה", פנו חברות שונות בעיר (סלע קפיטל ונציגות הבית המשותף בית קנ"י) באמצעות משרד הח"מ, וביקשו מבג"צ להשהות את חוק-העזר עד לגיבוש קריטריונים ע"י המשרדים הרלבנטיים.
ביהמ"ש נעתר לבקשה וביום 11.11.15 ניתן צו על תנאי בעתירה וכן נעתר להאריך את תוקפו של צו הביניים שנתן ביהמ"ש עוד בחודש יוני 2015 – המשעה את תחילתו שלחוק-העזר עד למתן פס"ד בעתירה.

צור קשר

אנא מלא את הטופס הבא ואנו נשמח ליצור איתך קשר בהקדם

ההודעה נשלחה!

נציג מטעמנו איצור עימך קשר בהקדם.

חזור לאתר