חדשות / סיווג שטחי שירות בארנונה – מגמה חדשה בפסיקה

סיווג שטחי שירות בארנונה – מגמה חדשה בפסיקה

סיווג שטחי שירות בארנונה

עו"ד אילן רובינשטיין

כיצד יסווגו שטחי שירות המשרתים נכס, כדוגמת חניות ומעברים? האם לפי סיווגו הראשי של הנכס (בבחינת "הטפל הולך אחר העיקר") או בהתאם לשימוש הספציפי בהם ? האם למחוקק הפתרונים ?

בשנים האחרונות, אנו עדים ל"תופעת החיובים היזומים", מצד גורמים פרטיים שונים, אשר התקשרו עם הרשויות המקומיות השונות, במטרה לפתוח שומות ארנונה או היטלי פיתוח, בד"כ לנכסים אשר אינם למגורים. מובן, כי אותם גורמים פרטיים שואפים ל"עדכן" את השומות לחיובים או תשלומים מקסימליים (ככל שניתן) גם אם בעצם השינוי אין כל היגיון.

כך, רווחת לאחרונה התופעה, לשנות סיווג ארנונה לבעלי נכסים שונים שבהם מצויים שטחים נלווים או "שטחי שירות", כגון מעברים או שטחי חניה – ולחייב שטחים נלווים אלה לפי הסיווג העיקרי של הנכס אותו הם משרתים (היינו, את שטחי החניה לפי סיווג "משרד", "תעשייה" או אפילו "בנק").

תופעה זו קיימת למשל בתחומי העיר גבעתיים. חיובים כאמור, יכולים להפוך נכס לבלתי כדאי מבחינה כלכלית ("נכס מכביד"). סכום הארנונה, לפי השומה החדשה, משתווה ואף עולה על עלות שכירות של שטחים זהים (כך, משתלם יותר למחזיק החניות לרכוש מנוי לחניה מאשר להחזיקה, שכן אם הוא מחזיק את החניה, סכום הארנונה שהוא יידרש לשלם ישתווה או אף יאפיל על סכום דמי המנוי).

באופן מפתיע יש לומר, בית המשפט הצדיק לאחרונה, בעניין מליסרון (עת"מ (חיפה) 8636-07-10 מליסרון בע"מ נ' עיריית קריית ביאליק) חיוב בארנונה לפי אותה השיטה (חיוב מעברים ושטחי חניה מקורים בקניון לפי הסיווג העיקרי – "מסחר"). זאת בין היתר בשל כך שבצו הארנונה של קריית קרית ביאליק לא קיים סיווג של "חניון פתוח" ולאור זאת, קבע בית המשפט, שסביר לחייב את כל רכיבי הקניון בהתאם לאותו הסיווג העיקרי.

נזכיר, כי בעבר נקבע על ידי בית המשפט העליון, כי חניון שאינו פתוח לציבור הרחב והמשמש בניין משרדים, ייחשב לצורך הארנונה הכללית כ"חניון" ולא כ"משרד" (רע"א 10643/02 חבס ח.צ.ואח' נ' עיריית הרצליה – חברת חבס יוצגה על ידי משרדנו).

לדאבוננו, הסדרת העניין בחקיקה נראית רחוקה, הפסיקה בעניין איננה עקבית ודווקא מצדיקה "שינוי באקלים המשפטי" (כפי שצויין בפס"ד מליסרון, הנ"ל). כל אלו נותנים לרשויות המקומיות השונות "רוח גבית" להמשיך ולפתוח שומות לבעלי נכסים שונים.

צור קשר

אנא מלא את הטופס הבא ואנו נשמח ליצור איתך קשר בהקדם

ההודעה נשלחה!

נציג מטעמנו איצור עימך קשר בהקדם.

חזור לאתר