חדשות / תא (י-ם) 49804-03-12 בקל זמיר נדל"ן בע"מ נ' עיריית ירושלים

תא (י-ם) 49804-03-12 בקל זמיר נדל"ן בע"מ נ' עיריית ירושלים

רקע:

המדובר בבקשה לתיקון כתב הגנה. ברקע לבקשה עומדת תביעה שהגישו התובעות, ביום 28.03.12 להשבת סך של 2,259,888 ₪ וזאת בגין דמי היטלים שלטענתן גבתה מהן הנתבעת ביתר. נטען, כי דרישות התשלום שהוצאו על ידי הנתבעת הוצאו בניגוד לדין, תוך שהן מפרטות ליקויים רבים, וכי דרישות התשלום פגומות ויש להפחית כל חיוב ביתר.

נקבע כי:

תקנה 92 לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד-1984 קובעת כי: "בית המשפט  והרשם רשאי, בכל עת, להתיר לכל אחד מבעלי הדין לשנות או לתקן את כתבי טענותיו בדרך ובתנאים הנראים צודקים, וכל תיקון כזה ייעשה לפי הצורך, כדי שבית המשפט יוכל להכריע בשאלות שהן באמת השאלות השנויות במחלוקת בין בעלי הדין". אכן, ככלל, ככל שתיקון כתבי טענות נדרש לשם הכרעה בשאלות האמיתיות שבמחלוקת, בית המשפט נוקט ברוחב לב (ע"א 3092/90 אגמון נ' פלדבוי, פ"ד מו(3) 214 (1992)). בפרט הדבר נכון כאשר ניתן להתגבר על הפגיעה הדיונית באופן של השתת הוצאות (רע"א 3385/08 מרקט-פלייס מערכות בע"מ נ' טלטל ערוצי תקשוב בע"מ (פורסם בנבו, 25.09.08)).

– עם זאת, לא בכל מקרה ייעתר בית המשפט לבקשת התיקון. יש לבחון כל מקרה ומקרה על מכלול נסיבותיו. בין היתר, יש ליתן את הדעת, מדוע לא נטען המבוקש במסגרת התיקון בשלב מוקדם יותר והאם המבקש רוכש לעצמו יתרונות דיוניים על ידי התיקון המבוקש – אשר יכול להיות שוויתר עליהם קודם לכן מטעמי נוחות, ובכך שינה הצד שכנגד את מצבו לרעה.

-ביהמ"ש לא נעתר לבקשת תיקון כתב ההגנה וסבר שאין הצדקה להיעתר למבוקש שכן המדובר בתובענה שהוגשה לפני קרוב ל-7 שנים אשר התנהלה בעצלתיים ועתה היא קבועה להוכחות ובהתחשב בעובדה שהמשא ומתן בין הצדדים מתנהל כבר למעלה משנתיים. בנוסף – בצדק גם נטען, כי התרת התיקון תשיג לאחור את ההליך, הקבוע כבר להוכחות, והוא יפתח מחדש את הליך הגשת הראיות, בשל הצורך בהגשת תצהירים חדשים, אולי גם חוות דעת, וייתכן שגם חוות דעת מטעם בית המשפט.

– לבסוף נקבע כי במקרה זה גובר האינטרס הציבורי של יעילות ההליכים והאינטרס של התובעות, שיריעת המשפט לא תורחב בשלב זה של הדיון, ותשיגו לאחור בצורה משמעותית והבקשה נדחית.

צור קשר

אנא מלא את הטופס הבא ואנו נשמח ליצור איתך קשר בהקדם

ההודעה נשלחה!

נציג מטעמנו איצור עימך קשר בהקדם.

חזור לאתר