חדשות / תא (ת"א) 27307-03-15 נציגות הבית המשותף נ' גוטליב אחריות בבניה בע"מ

תא (ת"א) 27307-03-15 נציגות הבית המשותף נ' גוטליב אחריות בבניה בע"מ

רקע:

במהלך 2014–2013 בוצע פרויקט בנייה ושיפוץ בבניין הנתבעים, פרויקט הכולל תוספת חניות וממ"דים. ביצוע הפרויקט, על פי היתר הבנייה שניתן לכך, כלל בנייה שנעשתה ממש עד לקו המגרש. התובעים הינם בעלי דירות בבניין הצמוד מדרום לבניין הנתבעים, וביצוע הפרויקט הביא את הבנייה ממש לפתח בניינם.

טענות הצדדים:

לטענת התובעים, בביצוע עבודות הבנייה פלשו הנתבעים לשטחם, הן מעל לפני הקרקע והן מתחת לפני הקרקע, כשהם בונים כלונסאות, מתקן חניה וממ"דים בשטח התובעים ממש וזאת במכוון ומאחר ובלא הפלישה לא ניתן היה כלל לבצע את פרויקט הבנייה. אותה פלישה פגעה בזכות הקניין שלהם וגם הסבה להם נזק בלתי הפיך, שכן צמצמה את המרווח שלהם מגבול המגרש באופן שמסכל כל אפשרות עתידית לביצוע פרויקט בנייה במגרשם. לפיכך, עותרים התובעים לצו להריסת הבנייה הפולשת לשטחם או לחילופין לפיצוי על הנזק שנגרם להם בגינה.

הנתבעים כופרים בטענות התובעים ביחס לעצם הפלישה, ובפרט כופרים בטענה לנזק שנגרם לתובעים. עוד טוענים התובעים שאפילו אם יש כזו פלישה, הרי שאין כל אפשרות מעשית להריסת אותם מקטעים קטנים הפולשים לשטח התובעים ומשלא הסבה נזק אף אין לתובעים זכות לפיצוי כלשהו.

השאלה המשפטית:

האם אכן בוצעה פלישה ואם כן, האם זכאי בעל נכס לפיצוי על פלישה שבוצעה לשטחו במהלך בנייה בבניין שכן, כאשר הפלישה משתרעת על מספר סנטימטרים בלבד ואיננה גורמת לנזק?

נקבע כי:

– במצב זה צו לסילוק יד יגלם סעד שאיננו מידתי ואיננו הולם. צו שכזה, אשר משמעותו סיתות כלונסאות והריסת בניין הנתבעים איננו הוגן ואיננו צודק. במצב זה, דווקא הסעד של פיצוי בכסף יהווה סעד מידתי ויעיל. סעד הולם על הפגיעה בזכות הקניין של התובעים.

-בית המשפט פסק לטובת התובעים פיצוי בגין הפלישה שבוצעה לשטחם במהלך הבנייה בבניין אפילו שהפלישה משתרעת על מספר סנטימטרים בלבד ואיננה גורמת לנזק.

צור קשר

אנא מלא את הטופס הבא ואנו נשמח ליצור איתך קשר בהקדם

ההודעה נשלחה!

נציג מטעמנו איצור עימך קשר בהקדם.

חזור לאתר